A meditáció számtalan pozitív hatását leírták már, és mivel megnyitottad ezt a blogot tisztában is vagy velük. Nagyon sokan szeretnék átélni az olvasottakat és élvezni pozitív hatásait, de valahogy valamiért elakadnak, és inkább feladják, mondván ez nem nekem való, nincs rá időm, nem tudok koncentrálni, nem tudom kikapcsolni a gondolataimat, nincs is mantrám stb. Tény, hogy amikor elkezdünk meditálni legtöbbünknek nehézséget okoz elménk összpontosítás és pozitív állapotban tartása.
Szvámí Visnu-dévánanda szokta volt mondani, ahogy az alvást sem lehet tanítani, ugyanúgy a meditációt sem. Az alvás állapotát nem birtokoljuk, hanem elmerülünk benne, hasonlóképpen a meditáció is magától jön. A meditációhoz saját tapasztalat szükséges, mely napi gyakorlás által érhető el. Míg a meditációt tehát nem lehet tanítani, addig a hozzá vezető utat igen. Ezzel a bloggal a meditációhoz vezető út megismerésében szeretnénk segíteni, Szvámí Visnu-dévánanda útmutatásait követve.
1. Rendszeresség
A legfontosabb az idő, a hely és a gyakorlás rendszeressége. A rendszeresség alkalmassá teszi az elmét arra, hogy a legrövidebb idő alatt lelassítsa tevékenységét. Ha az idő és a hely azonos, az elme – hasonlóan a feltételes reflex működéséhez – gyorsabban megnyugszik. Kezdj napi 15-20 perc gyakorlással és fokozatosan növeld az időtartamot egy órára.
2. Az idő
Leghatékonyabb napszak a kora hajnal, vagy az alkony, ilyenkor az atmoszféra sajátos spirituális erővel telített. Legelőnyösebb idő a brahmamuhurta (hajnal 4-6 között). Az alvás utáni nyugodt órákban az elme még tiszta, mentes a napi tevékenységektől, a koncentráció minden erőfeszítés nélkül létrejön. Ha ezek az időpontok nem megfelelőek számodra válassz olyan időpontot, amikor rendszeresen el tudsz vonulni, és biztosan nem zavar meg senki és semmi.
3. A hely
Ha lehet, legyen külön szobád a meditáláshoz, ha ez nem megoldható különíts el egy részt egy szobában ahova lehetőleg más nem megy és ezt a területet csak meditálásra használd.
4. Elhelyezkedés
Ülj kényelmes keresztbetett lábú ülésben arccal északra vagy keletre fordulva. Gerinced és nyakad legyen egyenes. Nem szükséges hagyományos lótuszülésben ülnöd, bármilyen kényelmes keresztbetett lábú ülés szilárd alapot ad a testnek. Idősebbek, vagy akiknek egészségi probléma miatt kényelmesebb ülhetnek székben is, bokájukat keresztezve. Kezeinket is többféle helyzetben tarthatjuk. Lehetnek Csin-mudrában (hüvelykujj és mutatóujj összeérintve, többit egyenesen tartjuk) térdeinkre helyezve, vagy a jobb kézfejünket a balba helyezzük tenyérrel felfelé, vagy akár szorosan egymásba kulcsolt ujjakkal is.
5. A légzés
Tudatosan próbáld ellazítani és ritmikussá tenni a légzést. Kezdjél öt perc mély hasi légzéssel, ez feltölti az agyat oxigénnel. Tartsd fenn a légzésed ritmusát úgy, hogy a ki- és belégzés három-három másodpercig tartson.
6. Az elme
A meditáció megkezdése előtt utasítsd az elmédet, hogy egy meghatározott időre maradjon nyugton.
7. Fókuszpont kiválasztása
Válassz ki egy fókuszpontot, amin az elme megpihenhet. Az intellektuális beállítottságúak a fókuszpontot két szemöldökük közé, míg az emocionális beállítottságúak a szívcsakrára helyezzék. Ha egyszer kiválasztottad a fókuszpontodat tarts ki mellette egész életedben.
8. Koncentráció tárgyának kiválasztása
Irányítsd a figyelmed egy felemelő hatású szimbólumra, vagy öszpontosíthatsz egy pozitív minőségre is, mint pl. a szeretetre vagy az együttérzésre. Eközben ismételjük a mantránkat. Ha nincs személyes mantrád használhatod az AUM mantrát is. A mantra ismétlését hangoljuk össze a légzéssel. Soha nem szabad megváltoztatni a kapott mantrát, ugyanúgy, ahogy a fókuszpontot sem. Kezdheted úgy is a gyakorlást, hogy hangosan ismételed a mantrát, fokozatosan lecsendesítve a hangodat, majd csak mentálisan ismételgetve azt, ami a leghatásosabb forma.
9. Engedd szabadon az elmét
Először hagyd elkalandozni az elmédet. Ne erőszakolj nyugalmat az elmédre! Ez ugyanis további elmehullámzásokat okoz és hátráltatja a meditációt. Ugrálni fog, de végül a prána koncentrálásával összhangban elméd is összefogottá válik
10. Eltávolodás az elmétől
Légy türelmes! Ha elméd továbbra is elkalandozik, egyszerűen távolodj el tőle és szemléld úgy, mintha egy filmet néznél. Fokozatosan le fog csendesedni.
11. Tiszta gondolatok
Állhatatos koncentráció vezet el a meditációhoz. Ez akár több hónap után is bekövetkezhet, sőt legtöbb esetben sokévi gyakorlás szükséges hozzá.
12. Ismétlés
Az ismétlés tiszta gondolatokhoz vezet, melyekben a hangrezgés egyesül a gondolati rezgéssel és nem tudatosul a mantra jelentése. A hangos ismétlés átvezet a mentális ismétlésen keresztül a telepatikus nyelvhez és innen a tiszta tudathoz. Ez még egy kettősséggel bíró állapot, ahol még megvan az alany és a tárgy tudat. Gyakorlással ez a kettősség eltűnik és elérhető a szamádhi.
Készült a „Sivananda-kézikönyv a meditációhoz” című mű alapján.